Uwalnianie uśpionego potencjału czasu i umiejętności pracowników
Sensem biznesowym tego działania jest poprawa efektywności wykorzystania czasu pracy i umiejętności pracowników a w konsekwencji – również wzrost satysfakcji z pracy.
Jak to zrobić?
- Uporządkuj procesy w firmie stosując chociażby najprostszą procedurę RACI; określ jakie zadania są wykonywane w firmie i jakie są role poszczególnych pracowników – kto jest w danym procesie nadzorującym (Accountable), kto jest wykonawcą (Responsible), a kto jest pomocnikiem (Consulted) i kto jest (Informed). Ludzie naprawdę lubią dobrze zorganizowaną pracę i nie chcą być tylko statystami.
- Określ jaki procent czasu w danym zadaniu jest efektywnie wykorzystywany i jakie są rezerwy czasowe w ramach zespołu i zadania, a potem całej organizacji. Przelicz rezerwy na czas a następnie na złotówki. Skala ukrytego potencjału cię zaskoczy.
- Ustal, jakie są profile kwalifikacyjne pracowników i które z umiejętności obecnie nie są w pełni wykorzystywane i jak moglibyśmy lepiej je wykorzystać.
- Skorzystaj z mechanizmów „wewnętrznego rynku pracy” i zachęć pracowników do poszerzenia obszaru swojej odpowiedzialności (roli) i wykorzystywania wszystkich umiejętności, poprzez nagrody, docenienie ich zaangażowania i chęci rozwijania nowych umiejętności. Pracownik, który zgłosi się do działania w ramach wewnętrznego rynku pracy stanie się bardziej cenny dla firmy i bardziej doceniony. W rezultacie zwiększy się jego satysfakcja zawodowa.
Twórz ludziom możliwości, doceniaj efekty ich pracy, a atmosfera pracy i wyniki będą się poprawiać.
Andrzej Woźniakowski
Dr nauk społecznych
Doradca